9 neįtikėtinai paprasti būdai taupyti
ir sutaupyti savo svajonėms!

Jei turite įsitikinimą, kad reikia gyventi, džiaugtis ir mėgautis tik šia diena bei lepinti save neplanuojant rytojaus, praleiskite šitą straipsnį. Šiame straipsnyje neįtikinėsiu Jūsų, kad reikia taupyti. Tie, kurie turi didelių finansinių svajonių, norite pagerinti savo esamą padėtį ir jaučiatės verti gyvenime turėti daugiau – tai straipsnis Jums! Sužinosite, kaip nė nepastebint ir nejaučiant sutaupyti savo svajonėms ir tikslams. Dalinuosi realiais, patikimais ir veikiančiais būdais taupyti. Tie, kurie jau turite įprotį taupyti – atvira širdimi ir protu peržvelkite pateikiamą informaciją, pažadu, kad atrasite šį tą naujo ir neišbandyto!

Tad pirmyn – net 9 neįtikėtinai paprasti būdai taupyti ir sutaupyti savo svajonėms:

  1. Atlyginimo dieną ir bent 3-5 dienas po jo gavimo, neiname į parduotuves ir kiek įmanoma, stengiamės nieko nepirkti. 

Kodėl?!? 🙂 Nes kai gauname atlyginimą, psichologiškai jaučiamės turintys daug ir galintys sau pagaliau leisti daugiau. Pralaukite kelias dienas nepirkę nieko ir tas jausmas, kad turite ir galite sau leisti daugiau blės, kai prisiminsime, kad turime įsipareigojimų… Kad išleistumėme mažiau ant daiktų, kurių iš tiesų nereikia ir mėnesio pabaigoje liktų pinigų, neleiskime pinigų bent kelias dienas po atlyginimo gavimo. Tai nereiškia, kad nuskriausime save ir negalėsime savęs palepinti, anaiptol, tai reiškia, kad mėnesio pabaigoje būsime kur kas laimingesni, matydami, kad neišleidome visko ir galėsime susiplanuoti realiai, kiek ir ko sau galime leisti. 

Padarykite eksperimentą: vieną mėnesį gavę atlyginimą nestabdykite savęs, elkitės įprastai ir pažiūrėkite, kiek ir už kiek prisipirkote per 3-5 darbo dienas po atlyginimo gavimo. O kitą mėnesį 3-5 dienas po atlyginimo gavimo, neikite į parduotuves ir nieko nepirkite. Pasidalinkite rezultatais su manimi;) 

PVZ. Aš asmeniškai pastebėjau, kad jei apsipirkti einu atlyginimo dieną, sugebu išleisti kone 1/5 atlyginimo per vieną dieną net pati nesuprasdama kaip (vyras irgi nesupranta:D).

  1. Eurą, du ar tris per dieną dėkime į taupyklę arba persiveskime į atskirtą banko sąskaitą. 

Ar kiekvieną mėnesį pavyksta atsidėti pinigų taupymui? Realybė rodo, kad tikrai ne kiekvienam… Ne mažai žmonių teigia, kad tiesiog neturi iš ko taupyti. Mano, kaip specialistės nuomone, turėsime iš ko taupyti ar neturėsime yra ne kas kita, o tiesiog mūsų apsisprendimas. Nemaža dalis Lietuvių tvirtai tiki, kad neturi iš ko taupyti, jie tiesiog priemė sprendimą, kad neturi ir neturės, nes taip tiesiog lengviau… Bet praktika rodo, kad kiekviena, pakartosiu – KIEKVIENA šeima turi iš ko atsidėti 1 eur per dieną taupymui svarbiems dalykams. Bet taupyti lengviau yra kai darome tai pastoviai, intensyviai, kai taupymas tampa įpročiu. Atsidėti mėnesio pabaigoje 30-60-90 ar 200 eur kai kuriems skauda (nes galvoje sukasi mintys, ką galėtume įsigyti už tuos pinigus čia ir dabar), tos sumos vienoms vienos, kitiems kitos yra reikšmingos. Bet 1-2 ar 3 eur per dieną reikšmės nesudaro! Tad taupyti rekomenduoju kasdien po Jums neskausmingą sumą. 

PVZ. Pati su vyru taupydami dideliam tikslui buvome pasikabinę namuose didelį kalendorių ir kasdien braukėme praėjusią dieną, skaičiavome, kiek liko dienų iki mūsų svajonės. Bet užbraukti dieną nieko nepadarius dėl savo svajonių tikslo atrodė neteisinga, tad nusprendėme, kad  atsidarysime atskiras banko sąskaitas ir ten kasdien pervesime po eurą. Tai tapo savotišku žaidimu ir buvo įdomiau taupyti, kasdien jautėme pasitenkinimą taupydami, nes kiekvieną dieną, po labai nedidelį, bet vis tiek po žingsnelį judėjome svajonės link, o ir susitaupyti pavyko daugiau;)

  1. Biudžeto analizė -čekių vedimas. 

Tai daugiausiai laiko užimantis procesas, pradėti šį taupymo būdą būna sunkiausia, bet rezultatai ir analizės atveria akis ir padeda sutaupyti, tikrąja to žodžio prasme, netaupant. Jei tikrai galvojame, kad  niekaip nerasime sau euro per dieną atsidėti taupyti savo svajonėms, užteks pradėti sistemingai vesti čekius. 1 žingsnis – išsivalykite savo piniginę. Išmeskite visas šiukles, senus čekius, kurie susikaupė, kad paskui nesusipainiotumėte. 2 žingsnis – priimkite sprendimą, kad nuo šiandien rinksite visus čekius ir saugosite juos piniginėje (jei perkate ir negaunate čekio, ant kito čekio iškart užsirašykite datą, kiek ir ant ko išleidote). 3 žingsnis – susikurkite Excel (excel) failiuką, kuriame vesite savo pajamas ir išlaidas (išlaidas išskaidykite pvz.: maistas; komunalinai mokesčiai; nuoma/paskola; drabužiai; buitinės prekės; būtinosios prekės; pinigų švaistymas; pramogos; automobilio išlaidos ir t.t.). Rekomenduoju ataskaitas vesti Excel faile, nes tokiu būdu lengiau duomenis išsaugoti, o jei reikia ir perkelti.. Nereikia skaičiuoti, nes susivedus formules, Excel pats automatiškai skaičiuoja ir per Excel labai lengva sekti pokyčius (susidaryti galima lenteles ir pan.). Kodėl sakiau, kad tai paprasčiausias būdas taupyti? Nes vesdami ataskaitas Jūs pamatysite kur ir kiek Jūsų pinigų ,,išeina“. Pripažinkite, šiandien greičiausiai nežinote kiek tiksliai išleidžiate ant maisto, kokios yra būtinosios Jūsų išlaidos, kiek vidutiniškai tenka ,,pakloti“ nenumatytoms išlaidoms… Vesdami ataskaitą, tiesiog pamatysite, kur nebenorite leisti savo pinigų…

PVZ. Mano vyras į Excel savo finansų ataskaitas veda jau virš 5 metų. Jis labai aiškiai žinojo, kiek kas kainuoja, kaip tvarkytis su pinigais, kurie yra riboti. Vyrui visada likdavo pinigų, kuriuos galėdavo taupyti. Niekaip nesupratau, kaip gali likti atsidėti taupyti, kol pati nepradėjau vesti finansų ataskaitų… Kai prieš maždaug pusantrų metų pradėjau vesti savo finansų ataskaitas, pamačiau, kad pvz ledams per savaitę išleisdavau apie 7 eur… O ant drabužių išleidavau kosmines sumas…Iš pradžių teisinausi pati sau, kad galiu tai leisti, kad esu moteris ir  turiu save palepinti, bet labai greitai supratau, kad gana, jog jau subrendau ir turėčiau atsakingiau elgtis su taip sunkiai uždirbamais pinigais. Tad priėmiau sprendimą ir skaičiavau, kiek maksimaliai galiu skirti per mėnesį maistui (pvz 200 eur ir viskas). Stovėdama prie ledų skyriaus aš mintyse skaičiuodavau ir dėliodavausi mintis: pirmiausia reikės kasoje už tai susimokėti, vėliau suvesti į ataskaitą, tuomet darant ataskaitą vyras irgi matys, o tai nepatogu, be to toks kiekis ledų suvartojimo ir sveikatos negerina, jei ir toliau pirksiu sau tiek ledų, mėnesio pabaigoje tikrai nebus ko sutaupyti. Taip labai greitai perpus sumažėjo mano išlaidos ledams… Priėmiau sprendimą, kad nebepirksiu kasdieninių rūbų. Jau daugiau nei metus perku drabužius tik būtinuosius ir tik reikalingus darbui (aš dirbu ofisinį, formalų darbą), tad tokio drabužio kaip džinsai, sportbačiai, treninginės kelnės ar džemperis, kasdienės maikutės, pas mane nėra. Nesijaučiu nuskriausta ir tikrai turiu ką apsirengti, bet tokiu būdu man per mėnesį pavyko sutaupyti nuo 50 iki kelių šimtų eurų. Tiesiog vedant ataskaitas pamačiau kam nebenoriu leisti tiek daug pinigų ir savaime pavyko sutaupyti. Patikėkite, neskaudėjo:) 

  1. Metalinių monetų taupymas. 

Vieną kartą per savaitę išpurtykime savo piniginę ir visus metalinius pinigus meskime į atskirą taupyklę. Visus! Net jei tai bus 40 eur, nes taip kartais irgi būna… 

PVZ. mes su vyru užsimanėme susitaupyti motociklininkų teisėms. Toks tikslas yra paskutinėje vietoje po didžiųjų tikslų (taupymo investicijoms, savo namams, naujam automobiliui ir pan). Taupyti šiam tikslui kaip ir nebebuvo iš ko. Bet tada priėmėme sprendimą, kad kartą per savaitę visus metalinius pinigus iškrapštysime ir mesime į taupyklę. Per maždaug 3 mėnesius mudviems pavyko taip sutaupyti per 200 eur. Tikrai nepajautėme, kad taupome dar vienu metu, tai tapo dar viena smagia pramoga, o rezultatai maloniai nustebino. Tai vertas dėmesio būdas taupyti nedideliems tikslams (kurių suma yra iki maždaug 500 eur ir taupymui turite 6-12 mėn.).

  1. Automatinis pinigų nuskaitymas. 

Dar vienas neįtikėtinai paprastas būdas sutaupyti! Tiesiog reikia pasidaryti, kad atitinkamą mėnesio dieną (geriausiai, kad tai būtų atlyginimo gavimo diena), bankas automatiškai mums nuskaičiuotų fiksuotą sumą pinigų. Dažniausiai tai daroma per sutartis, bet tai labai individualu, tad plačiau apie šį būdą konsultuoju individualiose konsultacijose. Automatinis pinigų nuskaitymas yra labai patogus ir nejaučiamas būdas taupyti, nes jį traktuojame kaip dar vienus mokesčius, kuriuos reikia sumokėti (kaip nuomos, komunalinių, darželio ir kt.), tik čia susimokate patys sau:)

PVZ. Pati turiu tam tikro pobūdžio sutartis, kurios mano nustatytą dieną, nuo mano sąskaitos nuskaito 100 eur/mėn. ir 35 eur/mėn. (Kiekviena sutartis, kaip ir kiekvienas taupymo būdas turi savo tikslą, tad aš asmeniškai esu nusimačiusi 2 atskirus tikslus, kuriems taupau per automatinio nuskaitymo tam tikro pobūdžio sutartis. Aš tai traktuoju, kaip dar vienus mokesčius, kuriuos reikia mokėti. Nesigailiu, kad ,,įsivedžiau“ sau mokestį ir džiaugiuosi, kiek daug pavyksta susitaupyti, taupant tokiu būdu. Daugeliui toks būdas taupyti yra labiausiai patinkantis ir labiausiai pasiteisinęs, gal ir Jums toks būdas būtų patogus.

  1. Taupymas mėnesio pabaigoje.

Bene labiausiai paplitęs Lietuvoje taupymo būdas – žiūrėti, kiek pinigų liko mėnesio pabaigoje ir kiek ,,neskauda“ atsidėti taupyti. Šiuo būdu taupyti visiems sekasi skirtingai, rezultatai ne visus džiugina, nebent uždirbame solidesnį atlyginimą. Visgi, jei vesite finansų ataskaitas, mėnesio pabaigoje tikrai turėtų likti pinigų taupymui. Bet čia ypatingai svarbu, kad turėtumėme tikslą, kuriam taupome, nes kitu atveju, net ir turint ką atsidėti taupyti, nenorėsime dėti tų pinigų taupymui, nes nematysime prasmės.

PVZ. Mūsų šeimoje šis taupymo būdas yra naudojamas ir tokiu būdu taupant pavyksta sutaupyti solidžiau, bet vargiai sektųsi taupyti šiuo būdu, jei nežinotumėme, kam taupome:)

  1. Jei manome, kad galite sau leisti įsigyti kažkokį daiktą (pvz. papuošalą, drabužį, pramogą ar net šokoladą ar pakelį cigarečių), pagalvokime ar tokią pat sumą, kokią ketiname išleisti tam daiktui, galime leisti sau atsidėti taupyti?

T.y. jei nusimatėme, kad esame verti įsigyti naują telefoną tik dėl to, kad užsinorėjome naujo (nieko nesakau, jei senasis jau nebeatlieka savo funkcijų), tada pagalvokime ar tokią sumą, kokią norime išleisti telefonui, galime sau leisti šį mėnesį atsidėti taupymui….

PVZ. Aš pirkdama papuošalus, kažkokius niekniekius ir kitus daiktus, kurie iš esmės nėra būtini, mintyse skaičiuoju ar pvz. 20 eur, kuriuos manau, kad galiu išleisti ant auskarų, taip pat iškart galiu ir 20 eur atidėti taupymui? Vadinasi, jei noriu pirkti auskarus už 20 eur, aš turiu turėti atliekamus 40 eur… Labai dažnai tai puikus būdas grįžti į realybę ir prisiminti, kad yra svarbesnių norų, svajonių ir yra kur savo pinigus išleisti prasmingiau. Šitas būdas kartais sukelia liūdesiuką, bet jis labai gerai padeda prisiminti, kad taupymas yra prioritetas:)

  1. Gyvenkime savo galimybių ribose, o jei norime sutaupyti daugiau – gyvenkime kukliau nei leidžia mūsų atlyginimai.

Ne paslaptis, kad kartais lygiuojamės į bendradarbį, kaimyną, draugus ir jei jie įsigijo kažką, mes irgi norime neatsilikti… Kaip dažnai tenka matyti klientus, kurie uždirba pvz. tiek kiek aš arba mažiau, bet važinėja su naujesniu automobiliu, vaikšto su naujos kolekcijos drabužiais ir gali pasididžiuoti krūva naujų blizgučių, bet visgi taupymui niekaip neturi iš ko atsidėti… Aš žinau, kad norisi gyventi čia ir dabar, gyventi pabangiai, džiaugtis gyvenimu ir leisti sau paišlaidauti, bet svarbu suprasti, kad daiktai yra tik daiktai… Viena jei nusipirkti daiktai padeda mums pasididinti pajamas, bet dažniausiai mes bijome, kad jei ne dabar, tai gal niekada neįsigysime kažkokio blizgučio, nes juk nežinome, kiek mus duota gyventi, bet kol nepasirūpinome savo ir šeimos saugumu, kol neturime ,,finansinės pagalvės – tarp 3-6 mėnesinių savo atlyginimų santaupų), nerekomenduojama ,,taškyti“ savo pinigų ant ,,žaislų“. Turėjau atvejį, kai moteris uždirbdama vidutinį šalies atlyginimą, gyvendama viena (neturinti vyro ir vaikų), pasiėmė kreditinę kortelę, nes kartais jai neužtenka atlyginimo įsigyti patikusį drabužį… O, atsisakyti kreditinės kortelės, kuri ,,taip gelbėja…“ nenori. Nors ir turėdama svajonių ir didelių finansinių tikslų, moteris kiekvieną mėnesį atitolina savo tikslo siekimą, nes taip ir nepradeda taupyti… Tokiais atvejais klientą palydžiu žodžiais: – Niekada pinigų ir neturėsite jei nepakeisite savo įpročių ir požiūrio į pinigus…

PZV. Gyvenu su savo nuostabiu vyru daugiau nei 3 metus, bet po šiai dienai mes neturime vienodų puodelių, lėkštelių ir įrankių ir kuomet ateina svečiai, jie kiekvienas gauna skirtingus puodelius ir lėkštutes… Ne dėl to, kad neturime iš ko nupirkti gražių servizų, nes turime, bet nusprendėme, kad pinigus, kuriuos išleistume servizams, sudėsime investuoti… Be to, kaskart atėjus svečiams, namuose skamba įdomios istorijos apie turimas lėkštutes ir puodelius, apie jų atsiradimo mūsų namuose istorijas ir visi susitikimai baigiasi ne gėda, o juoku. Be abejo, susipirksime mes tuos servizus kažkada, bet tik tada, kai būsime pilnai patenkinti savo finansine padėtimi – tai yra, kai pasyvios pajamos dengs mūsų būtinąsias išlaidas ir jau tikrai nebeturėsime kur protingiau tų pinigų išleisti… Daiktai yra tik daiktai. Jau atpratome pirkti daiktus tik ,,dėl akių“, nes kur kas didenį džiaugsmą jaučiame pinigus investuodami ir kaupdami kapitalą.

  1. Priimkime sprendimą taupyti, o kiti padarys, kad mūsų pinigai dirbtų mums miegant ir po kurio laiko išsiimsime ženkliai daugiau nei įdėjome taupyti.

Toks procesas gali būti vadinamas investavimu. Fantastika, kaip man patinka matyti, kaip mano atidėti taupyti pinigai dirba ir uždirba man kitus pinigus… Apie investavimą kalbėsime per Jūsų individualias konsultacijas ir kai kuriuos aspektus apžvelgsiu kituose straipsniuose. 

Nerekomenduojama investuoti neįsivertinus savo investavimo rizikos toleravimo lygio. Tad prieš investuojant BŪTINA pasikonsultuoti su specialistu, kuris padės Jums atsirinkti Jūsų poreikius ir toleruojamo rizikos lygio investavimo būdą. Investavimas yra ilgas procesas, rekomenduojama, kad investuojama būtų ne mažiau nei 10 metų. 

PVZ. Mūsų šeima investuoja per investicines sutartis, per skolinimo platformas, domisi investavimu į NT, ETF, į akcijas tiesiogiai. Jei įdomios mūsų patirtys, kreipkitės (registruokitės finansinei konsultacijai). 

Kol neturėsite tikslo (tikslų), bus sunku taupyti. Leiskite sau pasvajoti, leiskite pagalvoti, kaip norėtumėte gyventi po 10, 20, 35 metų ir turint tikslą, priimkite sprendimą, kaip to tikslo (tikslų) sieksite. Pasirinkite sau maloniausius, patogiausius būdus taupyti ir pirmyn! 

Jei norite, kad padėčiau įsivertinti Jūsų galimybes ir padėti sudėlioti tikslų įgyvendimo planą, kad taupymas taptų malonus, o rezultatai džiugintų, susisiekite.