Gyvenimas nėra pasaka su laiminga pabaiga. Bet galite gyvenimą pasukti norima linkme.

Mes planuojame ir visada tikimės, kad bus tik taip, kaip norėjome. Dar slapta viliamės, kad bus kiek geriau nei įsivaizdavome. Bet štai gyvenimo aplinkybės (kad jas kur galas), kartais mus grąžina į realybę – kurioje yra rūpesčių, reikalų, atsakomybių.

  • Ar jau pasirūpinote visokiariopu savo/šeimos gerbūviu?
  • Ar pasiruošėte įvykiams, iššūkiams, kurie gali neplanuotai užklupti?
  • Esate santuokiniame ryšyje/turite nepilnamečių vaikų? Ar jau priemėte sprendimą, kaip apsaugotumėte savo šeimą jei: prarastumėte darbą, susižalotumėte, sugestų didesnės vertės Jūsų šeimos turtas ar kažkam iš namiškių nutiktų bėda?
  • Ar turite savo šeimos finansų konsultantą?
  • Ar šiemet jau buvote finansinėje konsultacijoje?
  • Ar domitės šalyje vykstančiomis reformomis ir įstatymų pertvarkomis?

Tai klausimai, kuriuos kartais tenka užduoti šeimoms, atėjusioms į konsultaciją, tuo atveju, jei šeima atėjo su nusiteikimu, kad konsultacijos jiems gal ir nereikia. Užduoti tokius klausimus nėra patogu, tai kartais atrodo nederamai ir man, kaip šeimos ir šeimos finansų konsultantei, nėra patogu juos užduoti šeimoms. Nes visgi, kas aš tokia, kad drįstu taip tiesmukai klausti tokių dalykų? Žmonės nori girdėti gražius dalykus, pagyrimus, nori girdėti pasakas, apie tai, kad viskas visada bus taip, kaip jie planavo ir svajojo. O štai, juos oficialiai pasitinka ir prie stalo pasisodina vos 25-erių metų moteris, kuri dar nė neturi vaikų ir drįsta klausti jų ar jie jau pasirūpino šeima taip, kaip jai atrodo derama. Man prireikė drąsos, kad galėčiau balsu pasakyti šeimoms, kad jiems reikia suklusti ir nebesielgti neapdairiai ar naiviai, tikintis visada tik geriausio gyvenimo scenarijaus. Mano beveik 10-ies metų patirtis dirbant ir savanoriaujant su  šeimomis, dalyvaujant projektuose, inicijuojant tyrimus ir domintis finansų tema, parodė akivaizdžius skirtumus tarp šeimų, kurios yra pasiruošusios nenumatytiems gyvenimo atvejams (pvz. turi atsidėję santaupų „juodai“ dienai, turi traumų draudimą, reguliariai taupo, skaičiuoja savo išlaidas, investuoja pinigus ir kt.) ir šeimų, kurios priemė sprendimą, kad rūpintis finansų klausimais jiems nereikia, kad neturi galimybių pasiruošti nenumatytiems atvejams, neturi iš ko taupyti, gyvena „nuo atlyginimo iki atlyginimo“ ir viliasi, kad situacija nepablogės. Daug metų buvau asmuo, kuris gelbėjo skurstančius vaikus, padėjo šeimoms atsitiesti po to, kai gyvenimas parodydavo nepatogiąją savo pusę ir kai šeimai atsirasdavo didelių nenumatytų išlaidų. Visgi „greitoji“ pagalba (parama šeimoms maistu, daiktas, vienkartinėmis išmokos ir t.t), kuri ateidavo iš pašalės – nepadėdavo. O jei padėdavo, tai tik labai trumpam, nes kaip taisyklė, nepasiruošusius gyvenimas papurtydavo dažniau nei pasiruošusius viskam. Nebespėjau gelbėti, nebespėjo ir nebesugebėjo ir visa socialinės gerovės sistema, nespėja ir neaprėpia ir dabar. Padėjus šeimai kartą, ji supranta, kad kitą kartą kažkam nutikus, jai vėl kažkas padės, tad stengtis patiems nėra būtina, gal ne nėra prasmės. Bet akivaizdu, kad taip būti neturėtų. Šeimos turi priimti sąmoningus sprendimus siekti gyventi geriau ir rūpintis ateitimi bei visokiariopa šeimos apsauga, o ne laukti sekančios paramos iš pašalės.

Ilgi metai darbo ir domėjimosi finansų tema leido man pamatyti kitas alternatyvas, kaip veiksmingai galiu padėti šeimoms  įveikti kartais užgriūvančius sunkumus. Supratau, kad jei šeimos įsivertins, kad gyvenime anksčiau ar vėliau gali nutikti kažkas nepatogaus, tai ko neplanuojame (liga, netektis, darbo praradimas, ekonominė krizė ir kt.), jei pripažins, kad gyvenimas nėra pasaka, kuri bet kokiu atveju baigiasi laiminga pabaiga, jie ieškos būdų „užbėgti įvykiams už akių“. 

Ar jau galite miegoti ramiai, žinodami, kad padarėte viską, jog Jūs ir Jūsų šeima bus apsaugoti tuomet, jei gyvenimas susiklostystys ne taip, kaip planavote?